حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

انواع میلگرد بر اساس مشخصات آن ها

انواع میلگرد بر اساس مشخصات آن ها

میلگرد یکی از مصالح حیاتی و مهم ساختمان محسوب می شود که انواع مختلفی دارد. این محصول با توجه به کاربرد های فراوانی که در صنعت ساختمان سازی و عمران دارد به گونه های متنوعی تولید و در بازر عرضه می شود. شاید مهندسان، ساختمان سازان و مشتریان میلگرد که قصد استفاده از این محصول را دارند نتوانند انواع مختلف آن را از یکدیگر تشخیص دهند و از این رو در خرید میلگرد با مشکل مواجه شوند. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این مقاله اطلاعات کاملی را در خصوص انواع میلگرد بر اساس شاخصه های مختلف آن در اخیتار شما عزیزان قرار داده و دسته بندی این محصول را شرح دهیم. بنابراین در مقاله همراه اسنپ فلز باشید.

دسته بندی میلگرد ها ب چه اساسی است ؟

میلگرد را می توان یک محصول فولادی دانست که برای جبران مقاومت کششی پایین بتن در ساختمان ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع می توان گفت در این روزها، میلگرد در تمام قسمت‌های یک ساختمان استفاده می‌شود. اما آیا تمام میلگرد ها کاربرد های یکسانی دارند و این محصول بر چه اساسی دسته بندی می شود که سبب کاربرد های متفاوت آن شده است. اسخ این سوال را در ادامه شرح خواهیم داد.

همانطور که گفتیم میلگرد جنسی از فولاد دارد و فولاد نیز انواع مختلفی دارند. میلگرد یکی از سازه های فولادی با تنوع بالا می باشد که با شکل‌ها و صورت ‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر کدام از انواع آن مشخصات ویژه ای دارند.

استاندارد و نحوه نامگذاری این محصول در کشورهای مختلف متفاوت می باشد حتی در کشور ایران نیز تنوع نوع میلگرد و کارخانجات تولیدی سبب ایجاد انواع استاندارد و نامگذاری های مختلف گردیده است. اما اصلی ترین شاخصه هایی که سبب دسته بندی میلگرد در انواع مختلف می شود، شکل ظاهری آن ها ( آجدار، بدون آج)، سطح مقطع آن ها، مشخصات فیزیکی آن که شامل مقاومت حد جاری شدن و گسیخگی میلگرد، و همینطور قابلیت شکل گرفتگی و جوش پذیری این محصول است.

انواع بر اساس شکل ظاهری

میلگردها از نظر شکل ظاهری به دو دسته زیر طبقه بندی می شوند:

نوع آجدار آن خود انواع مختلفی دارد که جهت تشخیص نوع میلگرد، مناسب است. آجدار کردن میلگرد برای ایجاد درگیری مناسب بین میلگرد و بتن با ایجاد اصطکاک کافی، جهت جدا نشدن میلگرد و بتن در تنش های زیاد و عملکرد توام این دو مصالح انجام می پذیرد.

انواع میلگرد بر اساس استاندارد

 • میلگرد A1
 • میلگرد A2
 • میلگرد A3
 • میلگرد A4

انواع میلگرد بر اساس مشخصات مکانیکی

 • میلگرد نرم ساده

این نوع میلگرد ظاهری صاف و بدون آج دارد و برای عملیات جوشکاری بسیار مناسب می باشد. تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد از این رو از میلگر د های نوع نرم محسوب می شود.

 • میلگرد نیمه سخت آجدار مارپیچ

این نوع میلگرد همانطو که از نام آن مشخص است ظاهری آج دار دارد که آج آن به صورت فنری شکل است. قابلیت جوشکاری بر روی این میلگرد به اندازه میلگرد ساده نرم نمی باشد اما مکان پذیر است. این نوع میلگرد با تنش جاری ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع دارد و به عنوان میلگرد نیمه خشک (ترد) و نیمه نرم شناخته شده است.

 • میلگرد نیمه سخت آجدار پیچیده

این نوع میلگرد جنسی خشک و ترد دارد و به هیچ عنوان برای جوشکاری و عملیات آهنگری مناسب نمی باشد. تنش جاری میلگرد پیچیده  ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی آن ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

 • میلگرد نیمه سخت آجدار مرکب

میلگرد مرکب از مقاومت بالایی نسبت به سایر میلگرد ها برخوردار می باشدو شکل پذیری آن نیز در حد میلگرد پیچیده است. همانطور که از نام این میلگرد پیداست ظاهری آجدار دارد اما بر خلاف میلگرد مارپیچ، آج های آن دوکی شکل می باشند.

انواع میلگرد بر اساس جنس

 • میلگرد فولاد کربن

میلگرد کربن دار در برابر رطوبت مقاومت کمی دارد و اگر در معرض روطبت قرار گیرد دچار خوردگی می شود. استفاده از آن در ساختمان ها اسکلت بتنی بسیار رایج می باشد.

 • میلگرد فولاد اروپایی

میلگرد اروپایی دارای قیمت کمتری نسبت به سایر محصولات می باشد، زیرا این محصول در برابر خمیدگی و انحراف کم ترین مقاومت را از خود نشان می دهد.

 • میلگرد گالوانیزه

میلگردهای گالوانیزه دارای مقاومت، دوام و سختی بالایی در برابر خوردگی بوده و نسبت به سایر محصولات گران تر می باشد.

 • میلگرد روکش اپوکسی

این نوع میلگرد، مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی از خود نشان می دهد. اما اگر روکش اپوکسی آن از بین برود، محصول دچار خوردگی بسیاری می شود.

 • میلگرد فایبر گلاس

میلگرد فایبر گلاس به دلیل مقاومت بالایش در برابر زنگ زدگی از بهترین میلگرد ها برای تقویت بتن محسوب می شود. این نوع میلگرد وزن کمی دارد و قابلیت خم شدگی آن بسیر کمی دارد.

 • میلگرد فولاد استنلس

گران ترین نوع میلگرد، فولاد استنلس می باشد که از بهترین نوع آرماتور ها یا همان میلگرد ها از نظر کیفیت می باشد. اما استفاده از آن فقط در شرایط منحصر به فردی کاربرد دارد.

انواع میلگرد بر اساس کاربرد

 • میلگرد خاموت

برای جلوگیری از بیرون زدگی آرماتور های طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از گسترش ترک در سازه استفاده می شود.

 • میلگرد راستا

کاربرد آن در افزایش مقاومت کششی بتن می باشد.

 • میلگرد سنجاقی

استفاده از آن برای تقویت مقاومت برشی خاموت ها و اتصال کامل بین میلگرد های طولی و خاموت می باشد.

 • میلگرد خرک

برای قرار دادن دو شبکه متوالی افقی با فاصله معین در داخل قالب از میلگرد خرک استفاده می شود.

 • میلگرد رکابی

برای در امتداد نگه‌داشتن آرماتورهای طولی یا عمودی در بتن‌ریزی دیوارها و دال‌ها از میلگرد رکابی استفاده می شود.

 • میلگرد ادکا

از میلگرد های ادکا جهت تحمل نیروهای برشی استفاده می شود.

کلام آخر

ما در این مقاله به بررسی انواع و اقسام میلگرد و دسته بندی این محصول پرداختیم. قصد ما از ارائه این مقاله در اسنپ فلز این بود که مشکلات شما را در هنگام خرید میلگرد برطرف کرده و آگاهی شما را در خصوص کاربرد های مختلف و انواع متنوع این محصول افزایش دهیم. اکنون اگر قصد خرید میلگرد را دارید می توانید با کارشناسان ما از طریق شماره ۶۶۳۰۳۰۰۰_۰۲۱ در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان ما نیز بهره مند شوید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه