حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تیرآهن چیست و چگونه تولید می‌شود ؟

تیرآهن چیست و چگونه تولید می‌شود ؟

تیرآهن نیز همانند میلگرد یکی از مقاطع فولادی اصلی و پرکاربرد درصنعت ساختمان سازی به شمار می‌رود که انواع مختلفی دارد. در ابتدا تیرآهن فقط به صورت آی انگلیسی طراحی می‌شد که به آن تیرآهن معمولی می‌گویند ولی با پیشرفت علم و نوآوری در عرصه اسکلت سازی ساختمان، شکل‌های دیگری از این سازه پرکاربرد، تولید و عرضه شد که یکی از نمونه‌های باکیفیت آن تیرآهن هاش یا تیرآهن بال پهن می‌باشد. اما تیرآهن چیست ؟ یا فرآیند تولید این محصول چگونه است ؟ آیا تیرآهن روش خاصی برای ساخت دارد ؟ یا از چه مواد تشکیل شده است و مواد اولیه تیرآهن چه می‌باشد ؟ سوالاتی هستند که شما برای خرید این محصول باید به پاسخ آن ها رسیده و اطلاعات کاملی در مورد محصول تیرآهن در دست داشته باشید. به همین جهت در ادامه این مقاله اسنپ فلز را همراهی کنید که قصد دارد به معرفی تیرآهن بپردازد.

تیرآهن چیست ؟

جهت معرفی تیرآهن و در پاسخ به سوال تیرآهن چیست ؟ می توان گفت از اصلی ترین پروفیل های ساختمانی می باشد که پایه و اساس ساختمان محسوب می شود. تیرآهن معمولا در معماری و مهندسی سازه، به عنوان عضوی بلند، مستقیم و منشوری تعریف می شود.

تیرآهن ها به لحاظ هندسی، از دو بخش بال و جان تشکیل می شوند که بخش میانی تیرآهن که بخش اصلی آن نیز به شمار می ‌رود جان، و لبه ها و کناره ‌های آن بال نامیده می ‌شوند. نمره تیرآهن ها را با ذکر ارتفاع آن یا طول جان مشخص می کنند و با نمره های مختلف شناسایی می شوند. در ایران، از نمره ۱۲ تا ۳۰ و در شاخه های ۱۲ متری و در نوع سبک و سنگین تولید و عرضه می شوند.

همانطور که تیرآهن خدمت شما عزیزان معرفی کردیم، این محصول را با آلیاژهای مختلف فولاد تهیه می کنند. نقش اصلی آن در ساختمان هایی با اسکلت فلزی، تحمل و انتقال باری است که بر ساختمان وارد می شود. علاوه بر این برای طراحی ستون و خرپا از آن استفاده می شود. بیشتر تیرهای مورد استفاده در ساختمان های بتن آرمه، دارای سطح مقطع مستطیل شکل هستند ولی کارآمدترین سطح مقطع برای تیر، مقطعی به شکل I یا H است که معمولا در سازه های فولادی مشاهده می شوند.

تیرآهن چیست

روش تولید و ساخت تیرآهن چیست ؟

فرآیند تولید تیرآهن نیز مانند بسیاری دیگر از پروفیل‌ها شامل فرایند نورد گرم می‌شود. نورد یا Rolling به فرآیندی گفته می شود که در ان فلزی به دمای نرم شوندگی خود رسیده است، از میان غلتک های خود عبور داده می شود و تحت فشار، شکل خروجی غلطک ها را به خود می گیرد.

همانطور که گفتیم نورد گرم از مهم ترین روش ها برای ساخت و تولید تیرآهن می باشد. روش تولید این نوع پروفیل، تاثیر بسیاری در کیفیت محصول نهایی دارد. از این رو در طی فرآیند تولید این محصول باید نهایت دقت را به کار برد زیرا یک خطای کوچک در اندازه و استاندارد تیرآهن موجب تغییر در فرآیند کلی این محصول شده که در خروجی آن تاثیر منفی خواهد گذاشت.

در روش نورد گرم در تولید تیرآهن، ابتدا شمش ها را در کوره هایی با درجه حرارت ۱۱۰۰، گرم می کنند تا ذوب شوند. پس از ذوب شدن و چخته شدن شمش ها ان ها را به مرحله رافینگ می فرستند. طی مرحله رافینگ قط شمش ها در سه مرحله کاسته شده و به طول آن افزوده می شود. پس از مرحله رافینگ، محصول برای شکل گیری  از قفسه نورد ابتدایی، میانی و پایانی عبور می کند و سرانجام تیرآهن در طول های مشخصی برش خواهد خورد و برای بسته بندی آماده می شود.

روش ساخت تیرآهن

در تولید محصولات دارای ارتفاع داخلی و عرض باله، نوردهای افقی به نوردهای لبه باید تغییر کند. در فرآیند تولید تیرآهن به دلیل تنش های ناشی داخلی و به دلیل اختلاف دما که در بخش ناشی از تغییرات در انتقال دما در هنگام نورد سبب می شود تا خمیدگی تیرآهن در زمان کشش به وجود آید. با توجه به نیاز ساختمان ها امروزه مهندسان فرآیندی را در نظر گرفته اند که در طی آن محصولات با عرض های مختلف تولید شود. در این مرحله ارتفاع مختلف جان و عرض باله توسط قرار گرفتن در فرآیند نورد محصولاتی با عرض و بال های مختلف و دلخواه را به دست می آورد. با توجه به تکنولوژی و کنترل کردن دما نیز می توانیم تولید این محصول را به صورتی در نظر بگیریم که محصولات نورد به صورت ضخیم و یا به صورت های سفارشی تولید شود.

کلام آخر

در هر کاری مشورت با افراد اهل فن و آگاه می‌تواند ما را از دچار اشتباه و زیان شدن در امان نگه دارد. شما هم اگر قصد خرید تیرآهن یا دیگر محصولات فلزی را دارید می‌توانید با کارشناسان و متخصصان خبره‌ی اسنپ فلز که همیشه حاضر به راهنمایی و مشاوره هستند با شماره ۶۶۳۰۳۰۰۰_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید و خود را از اشتباه و زیان دور نگه دارید. ما در این مقاله تمام سعی خود را کردیم که مطالب مفیدی را در خصوص معرفی تیرآهن خدمت شما عزیزان ارائه دهیم شما می توانید با خرید از اسنپ فلز هم صاحب محصولی با کیفیت شوید و هم با قیمت مناسب محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه