حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

سپری چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

سپری چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

امروزه از آهن آلات در صنایع بسیار زیادی استفاده می شود، چرا که آن را به محصولات مختلفی تبدیل می کنند و اغلب آن ها در زمینه ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از پر استفاده ترین و پر کاربرد ترین محصولات موجود، سپری می باشد. سپری شاید نامی آشنا برای شما باید اما ندانید کاربرد این محصول چیست و در چه مواردی از سپری استفاده می شود. از این رو ما تصمیم گرفتیم در این مقاله در خصوص معرفی سپری و کاربرد های این نوع پروفیل T شکل مطالبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

سپری چیست ؟

در راستای معرفی سپری می توان گفت: سپری ( Iron Tripealous ) ، نوعی پروفیل می باشد. پروفیلی که سطح مقطع آن به T شکل است. به عبارتی سپری از بال و یک جان باریک و بلندی تشکیل شده است. این محصول صنعتی ساختمانی همانند دیگر مقاطع فولادی مانند ناودانی به دو صورت پرسی و فابریک طی رآیند نورد گرم تولید می شود و در دو حالت تکی یا مرکب در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به کاربرد گسترده سپری در صنایع مختلف، می توان گفت این محصول در انواع مختلفی تولید می شود. و از نظر ظاهری دارای دو نوع متفاوت لبه تیز و لبه گرد می باشد. همچنین ارتفاعات متنوعی از سپری را می توان استفاده کرد و در موارد مختلفی مانند ساختمان سازی به کار برد.

تاریخچه پیدایش سپری

پس از آشنایی با سپری و شاخصه های آن، و در پی معرفی این محصول باید گفت که سپری در سال ۱۹۲۰ میلادی روی کار آمد و مورد استفاده قرار گرفت. در اوایل سال ۱۹۲۰ که در صنعت ساختمان سازی و پل سازی کمبود پروفیلی با توان باربری بالا احساس شد، در آن زمان از تیرآهن برای این منظور استفاده می کردند اما با گذشت زمان متوجه شدند که تیرآهن علاوه بر وزن بالایی که دارد، فضای زیادی را نیز مشغول می کند. از این رو این مسئله عملا مقاصد مهندسی را با چالش رو به رو کرد و آن ها توانستند پس از انجام بررسی های لازم، به پیشنهاد گروه ساخت و با استفاده از برش بر روی تیرآهن، پروفیلی T شکل را تولید کنند که با تولید این محصول بسیری از نیاز های مهندسین تامین گردید.

پس از تولید پروفیل سپری و روی کار آمدن آن در صنایع مختلف، این محصول به یکی از محصولات پر کاربرد در صنعت تبدیل شد و طراحان و مهندسان توانستند با استفاده سپری عملکرد بسیار قابل قبولی داشته باشند.

کاربرد سپری چیست ؟

با توجه به مطالبی که تاکنون ذکر شد می توان نتیجه گرفت که سپری، کاربرد های مختلفی دارد. از موارد مهمی که از آن به عنوان کاربرد اصلی سپری یاد کرد استفاده از آن در ساخت درب و پنجره می باشد. اما این محصول به وسیله شکل منحصر به فردی که دارد، کاربرد های فراوانی دیگری نیز دارد.

همانطور که گفتیم کاربرد معروف سپری در صنعت ساختمان سازی می باشد. در ساختمان ها و سازه هایی که بار اعمال شده به سیستم بابر زیاد باشد، جهت حفظ پایداری نمای سنگی و یکپارچه ساختن آن با سازه اصلی از زیرسازی استفاده می شود. در این زیرسازی علاوه بر نبشی و قوطی جهت جوش پذیری بهتر نسبت به پروفیل قوطی در کناره ها از نبشی و در میانه ها از سپری های آهنی استفاده می شود.

یکی دیگر از کاربرد های سپری ، استفاده از آن در سقف هایی است که در آن ها نور پردازی شده است. در مواردی مانند سقف پاسیو ها، گلخانه های و.. از سپری آهنی جهت نشیمن مناسب برای قرارگیری تایل های گذردهنده نور استفاده می شود. استفاده از سپری آهنی به عنوان پروفیل اصلی باربر در این موارد به اقتصاد کار کمک می کند.

یکی دیگر از موارد مصرف سپری در سقف های کاذب می باشد. در بعضی از مکان ها برای جلوه زیباتر سقف و در عین پایداری و دوام آن از سپری به عنوان عضو سازه ای باربر در این سقف ها استفاده می شود. در این روش برای دهانه های کم و بارگذاری سبک بر روی آن از سپری ۳ و برای دهانه های بیشتر و یا بارگذاری سنگین تر از سپری ۴ استفاده می شود.

در ساختمان سازی به خصوص در نواحی لرزه خیز کلیه جزییات اجرایی می­بایست بر مبنای آیین نامه های طراحی انجام شود. پروفیل هایی مثل سپری که به دلیل شکل خاص خود می توانند به عنوان یک پروفیل مناسب در این مورد به کار گرفته شوند. بدین ترتیب با استفاده از پروفیل سپری و ثابت نمودن آن در بالا و پایین، بستر مناسبی برای مهار دیوارهای آجری و یا بلوک های ماسه سیمانی ایجاد می شود.

از کاربرد های دیگر سپری می توان به استفاده از آن به عنوان خرپا، و استفاده در سد سازی و پل سازی به عنوان ستون اشاره کرد.

کلام آخر

با توجه به مطالب گفته شده و معرفی سپری ، اکنون شما با کاربرد های این محصول آشنا شده اید و می توانید با آگاهی کامل و هواشمندانه نوع مورد نظر خود را مطابق با نیازتان می باشد را انتخاب کرده و تهیه نمایید. اگر تا تکانون نمیدانستید سپری چیست ما با این مقاله سعی کردیم شما را از این مسئله آگاه کرده و مطالب مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

از این رو پیشنهاد می کنیم برای خرید سپری در سایز های مختلف و متنوع به فروشگاه اینترنتی اسنپ فلز مراجعه کرده و با خیالی آسوده از کیفیت این محصول آن را تهیه نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۶۶۳۰۳۰۰۰_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه