حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

میلگرد چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

میلگرد چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

فولاد ها انواع مختلفی دارند، میلگرد ، نوعی فولاد است که در بتن مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول سال هاست که در ایران از پر فروش ترین و پر کاربرد ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود. پس از تولید و اختراع میلگرد ، به مرور و آشنایی بیشتر مهندسان با این ساخته جدید در علم ساخت و ساز، استفاده از این میله های فولادی افزایش یافت و شرکت های ساختمانی نیز مصمم به استفاده از این محصول در ساختمان ها جدید خود شدند. اما سوالی که شاید برای از برخی افراد مطرح شود این است که میلگرد چیست و کاربرد های آن چه می باشد ؟ برای آشنایی با استاندارد میلگرد و نگهداری و محافظت از آن در هنگام استفاده، در این مقاله همراه اسنپ فلز باشید تا اطلاعات مفیدی را در خصوص این محصول به دست آورید.

میلگرد چیست ؟

میلگرد، در زبان انگلیسی با عبارت Rebar شناخته می شود. این محصول فولادی که در بازار به نام آرماتور نیز معروف است، با کاربرد های فراوانی که در صنعت ساختمان سازی دارد یکی از مصالح مهم در استحکام ساختمان به شمار می رود.

میلگرد در واقع محصولی فولادی است که سطح مقطعی دایره ای شکل دارد و نسبت طول به قطر آن بسیار بالا می باشد. این محصول دارای استاندارد های مختلفی می باشد که این استاندارد ها از طرف کارشناسان علم شیمی، مواد و ساختمان به طور مداوم مورد بررسی مجدد و به روز رسانی قرار می گیرند. هر کدام از این استاندارد های میلگرد طبقه بندی و کاربرد خاص خود را دارند. پس در هنگام خرید باید به این موارد توجه کرد. انواع مختلفی از این محصول که در بازار عرضه می شوند به دو شکل ظاهری ساده و آجدار می باشند که هر کدام سایز ها و ابعاد متفاوتی دارند.

میلگرد ها در ضخامت های مختلف تهیه و تولید می شوند. منظور از ضخامت، قطر سطح مقطع میلگرد است. ای ضخامت ها می توانند بین ۵/۵ تا ۳۲ میلی متر باشند. البته میلگرد های خاص با ضخامت بیشتر یا کمتر برای مصارف صنعتی و ساختمانی ویژه قابل تولید در کارخانجات نورد هستند.

امروزه یکی از اصلی ترین کالا های تولید شده در هر کشور، مقاطع مختلف فولادی و به خصوص میلگرد می باشد و هر کشور تلاش می کند با جذب سرمایه بیشتر در این بخش، قابلیت تولید این محصول را افزایش داده و علاوه بر تامین نیاز های داخلی، به صادر کننده این محصولات تبدیل شود.

کاربرد میلگرد چیست ؟

آرماتور یا همان میلگرد در بتن دارای کاربرد های مختلف است. میلگرد هم در کف و هم در ستون ها قابل استفاده می باشد. بسته به مهندسی سازه دارد تا مشخص شود که کاربرد میلگرد در ساختمان مورد نظر چیست . لازم به ذکر است که کابرد میلگرد به ستون‌های ساختمان محدود نمی‌شود و در ساختمان از میلگرد استفاده‌ های متفاوتی می‌کنند.

عموما برای تقویت بتن و سازه‌های سنگی در تحمل نیروهای کششی ، از میله‌های فولادی استفاده می‌شود. بتن به صورت ذاتی برای تحمل نیروهای فشاری استحکام دارد، اما نیروهای کششی می‌توانند باعث شکستن آن بشوند. میلگردها به عنوان یک عامل تقویت‌کننده‌ی بتن از سال ۱۹۶۸ به شکل استاندارد تولید و استفاده می‌شوند، هرچند انواع مسطحی از میله‌های تقویتی هم وجود دارند که بیشتر برای تقویت سطوح افقی بتنی از جمله مسیر بزرگراه ‌ها و اجزای پل‌ها به کار برده می‌شوند.

در هنگام زلزله معمولا نیروهای کششی و چرخشی به سازه ها اعمال می شوند و در صورتی که بتن توسط میلگرد، مسلح نشده باشد نمی تواند در برابر زلزله مقاومت مناسبی داشته باشد و به همین جهت ساختمان هایی که بر اساس اصول مهندسی زلزله مقاوم سازی می شوند حتما بتن های به کار رفته در آن ها توسط میلگرد مسلح شده است.

ساخت خاموت و رکابی (خاموت با انتهای باز) یکی دیگر از کاربردهای میلگرد است که برای مهار نیروهای برشی از آن استفاده می‌شود. برای تقویت مقاومت خاموت در برابر نیروهای برشی و اتصال کامل آن به میلگردهای طولی، از سنجاقی استفاده می‌کنند که یک میلگرد کوتاه است و بین خاموت و میلگرد طولی قلاب می‌شود.

نگهداری و محافظت از میلگرد

با توجه به کاربرد های مهمی که میلگرد یا آرماتور دارد، استفاده از آن دارای شرایطی می باشد که ما باید در نگهداری و محافظت از این محصول مواردی را مد نظر قرار دهیم و به آن توجه کنیم.

در مورد استفاده از میلگرد نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که میلگردها باید با همان خواص مکانیکی و شیمیایی استانداردی که تولید شده است در بتن مصرف شوند. اگر چیزی غیر از این اتفاق بیوفتد به سادگی خواص میلگرد تغییر می کند و کارایی که ما از میلگرد انتظار داریم را از دست می دهد همچنین میزان تحمل بار ساختمان نیز دچار مشکل خواهد شد.

لازم است که میلگرد ها در محلی خشک و سر پوشیده و بدون رطوبت و خاک نگهداری شوند، زیرا میلگرد ها قدرت جذب رطوبت را دارند و اگر این اتفاق بیفتد این محصولات اکسید می شوند که سبب کاهش مقاومت سازه بتنی می شود. بنابراین در هنگام نگهداری و محافظت از میلگرد، برای جلوگیری از نفوذ رطوبت زمین به میلگرد آن را در ارتفاع مناسبی از زمین قرار می دهند.

و در نهایت باید در هنگام خرید و استفاده از میلگرد، این محصول را توسط آزمایش های دقیق که نشان دهنده استاندارد بودن آن از نظر خواص مکانیکی و شیمیایی می باشد، آزمایش کرد.

کلام آخر

با توجه به مطالب عنوان شده، دریافتیم که میلگرد محصول فولادی پر کاربردی است که عمده استفاده از آن در صنعت ساختمان سازی است. در واقع می توان گفت که استفاده از میلگرد برای ساختمان همانند تیرآهن ضروری است و بدون به کار بردن میلگرد قطعا استحکام ساختمان دچار نقص و مشکل خواهد شد.

برای خرید این محصول با استاندارد ها و سایز های مختلف می توانید به سایت اسنپ فلز مراجعه نمایید. این سایت در زمینه فروش انواع مصالح ساختمانی فلزی مانند میلگرد ، تیرآهن ، نبشی و ناودانی شما را راهنمایی کرده و از مشاوره رایگان پیش از فروش نیز شما را بهره مند سازد. برای خرید و مشاوره از سایت اسنپ فلز می توانید با شماره ۶۶۳۰۳۰۰۰_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه